اول از همه میخواهیم با مفاهیم اینترنت فیبر نوری آشنا بشیم، شما هم با فروشگاه تخصصی مودم و تجهیزات دسترسی به اینترنت و شبکه انجیلو همراه باشید.

فیبر نوری چیست؟
فیبر نوری یکی از محیط‌های انتقال داده با سرعت بالا است، فیبر نوری رشته‌ای از تارهای شیشه‌ای است که ضخامت هر یک از تارها برابر تار موی انسان است و از آن‌ها برای انتقال اطلاعات در مسافت‌های طولانی استفاده می گردد. این تارها در کلاف هایی قرار می گیرند و کابل‌های نوری را بوجود می‌آورند. ساختار پوشش این کابل های به گونه ای است که کمترین میزان اتلاف سیگنال را فراهم می آورد و به دلیل رسانای مورد استفاده در آن (نور) داده ها با سرعت بسیار بالایی در آن منتقل می شوند. این کابل ها بستری برای انتقال داده های با حجم بالا تا 10 گیگابایت بر ثانیه و یا بالاتر را فراهم می آورند.

فیبر نوری

اینترنت مخابرات فیبر نوری با نام تجاری تانوما
امروزه مخابرات فیبر نوری، به دلیل پهنای باند وسیع تر در مقایسه با کابل های مسی، و تاخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره ای از مهمترین ابزار انتقال اطلاعات محسوب می‌شوند. فیبر نوری در بسیاری از شرکت‌های مخابراتی برای انتقال سیگنال‌های تلفن، ارتباط اینترنتی و سیگنال‌های تلویزیون کابلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به پایین‌تر بودن میزان از بین رفتن سیگنال‌ها و تداخل (که توسط نویزهای موجود در محیط ایجاد می‌شود)، فیبر نوری دارای مزایای بسیار زیادی نسبت به سیم مسی است و در فواصل بسیار دور (ارتباط بین شهرها، استان‌ها، کشوری با کشورهای دیگر و ارتباط بین قاره‌ای) و یا در مواردی که تقاضا برای انتقال حجم وسیعی از اطلاعات بدون خطا و با سرعت بالا وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.
در سال های اخیر استفاده از فیبر نوری در زیرساخت مخابراتی کشور رواج پیدا کرده و در توسعه شبکه مخابرات از فیبرهای نوری استفاده می گردد. با این حال بخش اعظم زیرساخت مخابرات را کابل های مسی تشکیل می دهد. در این نوع کابل ها تضعیف سیگنال بسیار شدید تر از کابل های نوری است و این نوع کابل ها در مقابل مخاطرات محیطی بسیار آسیب پذیر هستند. از اینرو سیگنال های ارسالی بر روی کابل های مسی، ضعیف تر هستند و در فواصل طولانی تر و برای ارسال حجم وسیع اطلاعات مناسب نیستند.

فیبرنوری
مزایای اینترنت فیبر نوری نسبت به کابل مسی
• ارزان تر: هزینه چندین کیلومتر فیبر نوری نسبت به سیم های مسی کمتر است.
• نازک تر:  قطر فیبر نوری به مراتب کمتر از سیم های مسی است.
• ظرفیت بالا: پهنای باند فیبر نوری، برای ارسال اطلاعات به مراتب بیشتر از سیم مسی است.
• تضعیف ناچیز:  تضعیف سیگنال در فیبر نوری به مراتب کمتر از سیم مسی است.
• سیگنال های نوری: برخلاف سیگنال های الکتریکی در یک سیم مسی، سیگنال های نوری در یک فیبر تاثیری بر فیبر دیگر نخواهد داشت.
• مصرف برق پایین: سیگنال ها در فیبر نوری کمتر ضعیف می شوند، بنابراین می توان از فرستنده هایی با میزان برق مصرفی پایین، نسبت به فرستنده های الکتریکی که از ولتاژ بالایی استفاده می کنند، استفاده کرد.
• سیگنال های دیجیتال: فیبر نوری برای انتقال اطلاعات دیجیتالی مناسب است.
• غیر اشتعال زا: با توجه به عدم وجود الکتریسیته، امکان بروز آتش سوزی وجود نخواهد داشت.
• سبک وزن: وزن یک کابل فیبر نوری به مراتب کمتر از کابل مسی است.

سرویس ADSL نیز از بستر مخابراتی موجود در هر مرکز مخابراتی برای انتقال اطلاعات و اتصال کاربران به شبکه اینترنت استفاده می کند و بصورت پیش فرض بستر مورد استفاده کابل مسی می باشد. بنابراین کیفیت این سرویس به شدت وابسته به بستر مخابراتی است که از آن استفاده می کند.

درحال حاضر بخش هایی از بستر مخابراتی استان گلستان در شهر های گرگان و گنبد به فیبر نوری مجهز شده است و فروشگاه دنیای پردازش الکترونیک  نیز در راستای رضایتمندی بیش از پیش مشتریان و متقاضیان گرامی، تجهیزات مورد نیاز برای ارائه خدمات FTTHو ADSL و VDSL را در این مراکز فراهم آورده است. بنابراین کاربران تلفن ثابت مبتنی بر فیبر نوری نیز می توانند به راحتی با مراجعه به فروشگاه انجیلو (دنیای پردازش الکترونیک) واقع در گرگان – بلوار بهارستان – نبش بهارستان ۱۱  تقاضای اینترنت پرسرعت شرکت مخابرات منطقه گلستان را با تخفیف ویژه دریافت نمایند.